مدیریت اخبار  

علت مرگ زودرس ایرانی‌ها و امید به زندگی

0 نظرات
841
۰۶-مرداد-۱۳۹۵

به گزارش روابط عمومی کلینیک سعادت آباد به نقل از تسنیم، ایرج حریرچی ــ قائم‌مقام و معاون‌کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تشریح و بررسی نقاط قوت و ضعف نظام سلامت پرداخت و اظهار داشت: یکی از مهمترین دستاوردهای مثبت در حوزه سلامت در سی و چند سال اخیر، افزایش میانگین امید به زندگی است که یکی از شاخص‌های سلامت است.

وی با اشاره به اینکه، تمام مداخلات مثبت و منفی در حوزه سلامت روی امید به زندگی تأثیرگذارند، افزود: امید به زندگی از 54 سال به 80.7 در زنان و 76.3 در  آقایان رسیده است که منطبق با سطوح کشورهای پیشرفته دنیاست.

حریرچی یکی دیگر از نتایج عملکرد مثبت نظام سلامت کشور را کاهش بیماری‌های واگیر عنوان کرد و گفت: زمان انقلاب در هر هزار تولد زنده، 174 نفر به‌دلیل ابتلا به بیماری‌های عفونی جان خود را از دست می‌دادند یعنی از هر 5 تولد یکی منجر به مرگ می‌شد که این مورد با واکسیناسیون به‌شدت کاهش داشته و در برخی موارد مثل فلج اطفال به مرحله حرف رسانده شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، تصادفات و بیماری‌های غیرواگیر را دو علت اصلی مرگ و میر در کشور عنوان کرد و گفت: کشور ما رتبه دوم را از نظر مرگ و میر ناشی از تصادفات در دنیا دارد که سالانه 16 هزار نفر که عمدتاً جوانان هستند، جان خود را از دست می‌دهند.

به‌گفته حریرچی، عامل دوم مرگ و میر، بیماری‌های غیرواگیر نظیر قلبی عروقی، دیابت و فشار خون که ارتباط مستقیم با سبک زندگی مردم دارد، است که منجر به مرگ زودرس می‌شوند که با بهبود سبک تغذیه و زندگی مردم قابل پیشگیری هستند.

معاون‌کل وزارت بهداشت کم‌تحرکی، مصرف غذاهای چرب و شور، استعمال دخانیات و تغییر سبک زندگی به‌سمت غربی شدن را عامل بروز سکته‌های قلبی و مغزی و دیابت عنوان کرد و گفت: خودمراقبتی نقش بسیار مهمی در کاهش این دست از بیماری‌ها دارد.

وی در ادامه این برنامه رادیویی افزود: خودمراقبتی یعنی چه‌کارهایی انجام دهیم که بیمار نشویم و اگر بیمار شدیم چطور عوارض ناشی از بیماری را کاهش دهیم و مانع پیشرفت آن شویم.

حریرچی عنوان کرد: آموزش خودمراقبتی فاکتور مهمی در تحقق کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است اما از آن مهمتر باور و عملکرد مردم نسبت به آن است.

وی خاطرنشان کرد: اینکه بدانیم چه عواملی منجر به بیماری می‌شوند اما به آنها عمل نکنیم یعنی هیچ اقدامی در جهت سلامتی خود نکردیم.

0.0
آخرین ویرایش: -/-
اخبار مشابه:
لیپوماتیک پیکرتراشی لیپوماتیک پیکر تراشی پیکر تراشی لیپوماتیک پیکر تراشی بدن

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.